Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

III Ogólnopolska Konferencja Kominiarska w Rybniku

KominiarskiCech

III Ogólnopolska Konferencja Kominiarska w Rybniku

2019.09.27

Straż Pożarna i Kominiarze ratunkiem na trudne czasy „Ochrona powietrza i zdrowia w dobie zmian przepisów i oczekiwań” to tytuł III Ogólnopolskiej Konferencji Kominiarskiej zorganizowanej przez Korporację Mistrzów Kominiarskich województwa śląskiego i Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach, która odbywała się w dniach od 26 do 27 września 2019 roku w Rybniku.

 

Zaproszonych gości i uczestników przywitał Prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego Pan Rafał Dydak.

Słowo wstępne wygłosił Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, który w swoim wystąpieniu mówił jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo poprzez dbanie i właściwe użytkowanie urządzeń grzewczych, czy montowanie czujników tlenku węgla. Podkreślił także, że straż pożarna co roku odnotowuje wzrost liczby zgłoszeń w wyniku zadziałania czujnika. Co niewątpliwie wskazuje na wzrost świadomości wśród mieszkańców naszego regionu o konieczności montowania czujników w domach.    

Na koniec życzył wszystkim uczestnikom konferencji owocnej pracy i podziękował Prezesowi Korporacji Mistrzów Kominiarskich za zaangażowanie w organizację konferencji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko ze strony kominiarzy z całej Polski, ale również przedstawicieli innych środowisk.

 konferen kominiarze9 kopia2

W pierwszym dniu Konferencji poruszano tematy związane między innymi z zagrożeniami wynikającymi z emisji tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, które omówił st. kpt. Tomasz Rutkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Metody gaszenia pożarów sadzy w przewodzie kominowym  przy wykorzystaniu mgły wodnej przedstawił st. kpt. Krzysztof Ograbek z KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, a  obowiązujące przepisy w zakresie  prowadzenia dochodzeń popożarowych omówił st. kpt. Radosław Wójcik Naczelnik Ośrodka Szkolenia PSP w Katowicach. O objawach zatrucia oraz postępowaniu z osobami podtrutymi tlenkiem węgla mówiła kpt. Jolanta Towarek Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Służby PSP woj. śląskiego. 

Jednym z zaproszonych prelegentów był Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich dr n. med. Mariusz Nowak, który przedstawił  metody leczenia osób podtrutych tlenkiem węgla w komorze hiperbarycznej.

W trakcie trwania Konferencji zaprezentowano także stoiska tematyczne. Strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach i Komendy Miejskiej PSP w Rybniku przygotowali stanowiska udzielania pierwszej pomocy. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zademonstrowało mobilny symulator zagrożeń pożarowych w budynkach mieszkalnych.

Dla uczestników Konferencji zorganizowano także pokaz technik zwalczania pożarów kominowych z wykorzystaniem urządzenia mgłowego oraz stanowisko symulacji zadymienia w pomieszczeniu, który przygotowali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa kpt. Piotra Zwarycza z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach.

Tegoroczna, III edycja Konferencji poświęcona była współpracy służb na rzecz poprawy jakości powietrza. W trakcie konferencji podpisano porozumienie w sprawie „wykonywania ewidencji kotłów i palenisk”. Sygnatariuszami porozumienia są: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezes Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Prezes Beskidzkiego Cechu Kominiarzy.

W Konferencji udział wzięli między innymi:  Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pan Piotr Woźny, członek Zarządu Województwa Śląskiego Pani Izabela Domagała, Wiceprezydent Miasta Rybnik Pan Janusz Koper, Wiceprezydent Miasta Katowice Pan Mariusz Skiba, komendanci powiatowi i miejscy PSP województwa śląskiego, przedstawiciele organizacji kominiarskich, firm i instytucji.

Patronat honorowy nad Konferencją objął Prezes Rady Ministrów oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

Kategoria: