Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

SMOG STOP !!!

KominiarskiCech

Kominiarze sprawdzą wszystkie piece w Polsce? Ruszył pilotaż

 

 

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. (fot. Urząd Wojewódzki w Katowicach)

O zaangażowaniu kominiarzy do inwentaryzacji domowych palenisk w Polsce i znaczeniu tego pomysłu dla walki ze smogiem rozmawiamy z Piotrem Woźnym pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Na ile realny jest pomysł, by zaangażować kominiarzy do policzenia wszystkich domowych kotłów w Polsce?

Oczywiście, że to realny pomysł. Wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć i w Ustroniu kominiarze już inwentaryzują to na zlecenie burmistrza. Ustaliliśmy zestaw danych, które kominiarze mają zbierać. Daliśmy im narzędzie, prototyp aplikacji mobilnej, do której spisują swoje ustalenia. W dziewięciu innych gminach Polski będziemy też krok po kroku robić to samo.

My, czyli?

Prowadzimy ten projekt wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutem Łączności i Krakowskim Alarmem Smogowym.

Jak długo trwać będzie pilotaż i co stanie się potem?

Pilotaż ma trwać kilka miesięcy i zakończyć się jeszcze w tym roku. Na podstawie pilotażu zostanie zbudowana struktura bazy danych i zostanie poprawione to narzędzie, gdyż obecnie działamy w oparciu o prototyp. Później trzeba będzie dostosować do tego przepisy prawa i doprowadzić do tego, by w ramach obowiązkowych przeglądów kominiarskich kominiarze zapisywali wyniki inwentaryzacji, które będą robić. To jedyna metoda napełnienia tej bazy danych informacjami na temat tego.

Czy poza informacjami o samych kotłach kominiarze dokonywać będą jeszcze jakiś pomiarów w domach odwiedzanych przez siebie osób?

Nie. Im mniej jest do wykonania czynności, tym lepiej. Nam zresztą nie chodzi o jakieś bardzo szczegółowe informacje, ale o to, by wiedzieć w jakich kotłach pali się w konkretnym domu i jaki jest rok produkcji danego urządzenia. To są na chwilę obecną absolutnie wystarczające dane, bo Polska na dzień dzisiejszy nie wie nic o tym jakie to są kotły. Wyzwaniem jest zebranie informacji o tym, w czym się pali w poszczególnych polskich domach, a nie zebranie wszystkich możliwych informacji.

Skoro o pilotażu mowa, to na jakim etapie znajduje się ten dotyczący termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła w gminach z listy WHO?

Do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii zostały złożone cztery wnioski. Przedstawiły je: Skawina, Tuchów, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Rozpoznajemy je, podpiszemy umowy, uruchomimy działania.

Kategoria: