Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

Nawiewniki okienne !

KominiarskiCech

Nawiewniki okienne – czy warto je zamontować i jaki ich rodzaj wybrać?

Nawiewniki okienne mogą okazać się przydatne w pomieszczeniach, w których pojawiają się problemy z wentylacją. W jakich sytuacjach warto rozważyć ich zakup i jakie ich typy są dostępne na rynku?

 

Dlaczego prawidłowa wentylacja jest ważna?

W niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach może pojawić się pleśń, wilgoć osiada na ubraniach i meblach, a w powietrzu często unosi się nieprzyjemny zapach. Zła wentylacja odbija się także na zdrowiu domowników – może doprowadzić do bóli głowy, pogorszenia samopoczucia, nasilenia alergii albo poważnych schorzeń (przede wszystkim dotyczącym układu oddechowego). Problemy z wentylacją szczególnie często pojawiają się w starszych budynkach po wymianie okien na bardzo szczelne – i w takich sytuacjach konieczne jest zadbanie o rozwiązania, umożliwiające poprawę wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowa wentylacja bywa też potrzebna w kuchni – po pierwsze, by ułatwić pozbywanie się woni po przygotowywaniu potraw, po drugie ze względu na parę wodną ulatniającą się przy gotowaniu, oraz łazience – gdzie wilgotność powietrza jest dość wysoka.

Rozwiązaniem takich kłopotów mogą być nawiewniki okienne, które poprawiają cyrkulację powietrza.

– Prawidłowo zamontowany nawiewnik, ułatwia dostosowanie pomieszczeń do obowiązujących przepisów w zakresie wentylacji. Istnieje zarówno możliwość zamówienia od razu okien z nawiewnikami, jak i zamontowania nawiewników później, już w gotowej stolarce okiennej – wyjaśnia specjalista DAKO, producenta okien wysokiej jakości. – W tym drugim przypadku, trzeba się jednak liczyć z dużym nakładem pracy, a w niektórych sytuacjach samodzielny montaż może się także wiązać z utratą gwarancji na okna.

Nawiewniki higrosterowane, termostatyczne i ciśnieniowe

Nawiewniki, umieszczone w oknach, wpuszczają do wnętrz budynku świeże powietrze. Aby jednak nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń, ilość przepuszczanego powietrza powinna być regulowana. Ze względu na sposób tej regulacji, możemy podzielić nawiewniki na kilka typów.

W przypadku nawiewników higrosterowanych przepływ powietrza regulowany jest na podstawie wilgotności powietrza. Tego rodzaju rozwiązania posiadają specjalny czujnik wykonany z taśmy poliamidowej, pozwalający na kontrolę poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli ta wzrasta – przesłona zostaje otwarta i do pokoju zaczyna być wpuszczane powietrze z zewnątrz.

Działanie nawiewników ciśnieniowych natomiast opiera się na ocenie różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem pomieszczenia, a środowiskiem zewnętrznym. Jeśli różnica ciśnień rośnie, przesłona zamyka się, wpuszczając do budynku mniejsze ilości powietrza. Rozważając cenę zakupu, nawiewnik ciśnieniowy jest opcją ekonomiczną. Nawiewniki higrosterowane są jednak uważane za bardziej energooszczędne z uwagi na korzystny wpływ na lepszą optymalizację kwestii ogrzewania (suche powietrze jest łatwiejsze do ogrzania niż wilgotne).

Nawiewniki higrosterowane oraz ciśnieniowe zazwyczaj mają także możliwość regulowania ręcznego (ustawienia max i min dopływu powietrza) – tak, by to użytkownik mógł ustawić przesłonę w wybranej pozycji. Daje to domownikom kontrolę nad tym, ile powietrza ma dostawać się do domu.

Nawiewniki termostatyczne z kolei reagują na temperatury, które panują na zewnątrz budynku. Jeśli temperatury spadają i powietrze doprowadzane do pomieszczeń mogłoby doprowadzić do ich wychłodzenia – przesłona zostaje przymknięta. W zakresie temperatury powyżej wskazanej – nawiewniki pozostają otwarte, dlatego w przypadku zakupu nawiewniku termostatycznego ważne jest jednak sprawdzenie, w jaki model się zaopatrujemy. Może się okazać, że temperatura zewnętrzna, przy której przesłona zostaje zamknięta, zdaniem domowników będzie zbyt niska (niektóre nawiewniki termostatyczne na przykład reagują dopiero na temperatury ujemne).

Poza tymi trzema typami nawiewników na rynku znaleźć można jeszcze nawiewniki regulowane wyłącznie ręcznie. Taka regulacja może być problematyczna, zwłaszcza przy wyjazdach czy w dniach, w których następują mocne wahania temperatur. Dostępne są także nawiewniki stałe, przy których jakakolwiek regulacja jest niemożliwa – otwór zawsze ma stałą wielkość i dopływ powietrza regulowany jest jedynie za pomocą specjalnej blokady, nieco ograniczającej przepływ powietrza przy silnych podmuchach. Jako ich zaletę w stosunku do innych nawiewników można jednak wymienić wyłącznie niskie koszty.

Jeśli wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo, warto rozważyć zaopatrzenie przynajmniej części okien (minimalnie dwóch) w nawiewniki  i wybrać  typ, którego sposób działania najlepiej odpowiada domownikom.

Kategoria: